بررسی سیر رفتار شیعیان تا امروز

یا لطیف

 

 

    پس از حضرت اباعبدالله ( علیه السلام ) ، امامان معصوم (علیهم السلام ) در یک شرایط خاص متاثر از عظمت واقعه عاشورا قرار گرفتند  وهمین امر زمینه تربیت شاگردان زیادی را فراهم نمود که باعث گردید  گسترش وعمق معرفتی وجغرافیایی تربیت شدگان مکتب ائمه اطهار (علیهم السلام )  به حد بسیار گسترده ای  رسد ؛  طوریکه عباسیان چاره ای ندیدند جز به بند کشیدن امامان معصوم (علیهم السلام ) . این رفتار تا دوران هارون الرشید ادامه داشت. تا اینکه پس ازشهادت  امام موسی کاظم  (علیه السلام ) ، مأمون با ولی عهد قرار دادن ابوالحسن (علیه السلام ) شیعیان امام رضا  (علیه السلام ) را  در یک فرصت استثنایی قرار داد . این فرصت استثنایی شاید با غفلت شیعیان حضرت ار بین رفت .

 

    آنچنان که از تاریخ بر می آید جریان سفر حضرت (علیه السلام ) از مدینه به  مرو با موج عظیم استقبال مردم  بلاد بین راه حضرت (علیه السلام ) همراه بود .  مردمانی که سالها منتظر چشیدن طعم خوش خاندان علوی بودند و سالیان طولانی خیل بسیاری ازفرزندان و نوادگان  آنان را در کوهها و جنگلهای طبرستان و گیلان پناه داده بودند، حالا می توانستند از نزدیک رایحه خوش نبوی و عطر دل انگیز علوی و فاطمی را حس کنند .  تاریخ خوب به یاد دارد خیل عظیم مردمانی که تا فرسنگها بیرون شهر آمده بودند و ایستادند تا مولای محبوبشان حدیث سلسله الذهب را قرائت کند و آنان آن را کتابت کنند .

 

    وقتی این همه ابراز ارادت را در زمانی که مردم توفیق زیارت امامشان را از نزدیک داشته اند را می شنوم و می خوانم برایم نکته ای بسیار عجیب می نمایند . چگونه این مردمان نتوانستند با این همه علاقه و عشق جلوی آن وقاحت و جسارت مأمون را بگیرند ؟ چرا گا هی در تاریخ فرصتهای خوبی هم که برای احقاق حق خاندان اهل بیت (علیهم السلام ) فراهم شده بود با بی دقتی و عدم درک موقعیت و یا گاهاً عدم همراهی صحیح  شیعیان و محبین حضرات  ائمه (علیهم السلام ) سرانجامی جز شهادت مظلومانه برای آن بزرگواران نداشته است .

 

   سالها از آن روزگاران گذشته و گروهی دیگر از شیعیان و محبین اهل بیت که در دوران امام آخرین  ا ز آن دوازده شاخه نور قرار دارند منتظر ظهورند تا آن موعود همه ادیان بیاید . چقدر خوب می دانیم که هنوز خیلی فرقی نکرده ایم چقدر در زبان منتظریم و در دل عزم همراهیت را نداریم . هنوز هم آنان غریبند و آنان حاضرند و ما در صف جانثارانشان غایبیم .

 

     اما این مردمان تفاوت مهمی دارند . آنان نشان داده اند که با همه کاستی ها و گاها ً کم همتی هایشان منتظر تحقق حکومتی دینی تحت لوای شما هستند .  مگر همین چندی قبل نبود که فرزندی از فرزندانت دستان این ملت را گرفت و مردمی که تنها بویی از مهدی فاطمه را در آن یار سفر کرده ، استشمام کرده  بودند چه جانانه قیام کردند و بعدها چه دلاورانه به یاد جد غریبت با ذکر نام مادرت همه جا برای آرمانهای دین رسول الله ( صلوات علیه ) جان باختند .

 

    مولا جان  ما تمرین کرده ایم . هرچند گروهی از ما خسته شده ایم و گاهی کلامی از سر گلایه می گوئیم .  اما مولا جان اگر شما بیائید خوشحال خواهیم بود و سر از پا نمی شناسیم .  مولا جان سعی می کنیم تا زمینه سازان ظهورت باشیم . مولای خوبم می دانم ناخالصی داریم .  شما یاری نما و همت ما را قویتر نما . شما این سعی ما را به سرانجام برسان ، هرچند که می دانیم کم سعی می نمائیم . . .

 

                جهت شرکت در طرح ختم صلوات روی لینک زیر کلیک کنید

   طرح ختم صلوات

/ 73 نظر / 5 بازدید
نمایش نظرات قبلی
شهاب

سلام خوبی؟ وبلاگ جالبی داری به اين يکی وبلاگم هم سر بزن قبلا به وبلاگ شهد شهادت سر زده بودی يادته؟

مامانی هستی

سلام توی گشت و گذار بين الحرمين سلام ما را هم برسانيد به دعاهايتان نيازمنديم. من و همه ی دوستان . ياحق

یکی مثل خودت

خبر آمد خبری در راه است سلام دوست گرامی خيلی وقته منتظر آپ شدن وبلاگتون هستم به ما هم سری بزنيد دست اقا به همراهتون

مرضیه

بسم رب المهدی ... دلم عجیب تنگ است تتنگ زمانی که هنوز نیامده تنگ آن لحظه که هیچ کس از امدنش اگه نیست اما به مشامم می اید که نزدیک است خیلی نزدیک به اندازه من و دلم دلم عجیب تنگ است و هرچه میگذرد بیش از پیش فرو میرود در خویش دلم تنگ است تنگ زمانی که هر لحظه می گذرد پر از فراق میشود زمانی که هر لحظه میگذرد آشنا تر میشود که هر لحظه میگذرد اشتی تر میشود آشنا تر ، اشتی تر با این دردی که هرلحظه میگذرد بیشتر قلبم را فشرده میکند این گونه است که هر چه زمان میگذرد دلم عجیب تنگ میشود

طلبه نت

سلام دوست عزيزم عكس زمينه كمي كمرنگ تر بشه ديگه خيلي عالي ميشه مطالب علمي ورساست قلمكت استوار عزمت راسخ -بروز كردم يا علي

مهرداد

سلام خوبی ؟ وبت خيلی با حاله ايول............... اکهبه منم سر بزنی خيلی خوشحا ميشم يا حق

ابوالفضل

با عرض سلام و احترام : خدا خيرت دهد که قلم توانا و سودمندت هميشه برايم مفيد فايده بوده است. ايام به کام و موفق باشيد.

همسخن

سلام آقا کم پيدايی رسيد؟

شيرمرد

سلام. ميلاد مبارک باد. و اينها راههائی برای آزمودن بشر و تميز بين آنان است .هدايت دست خداست و عزت نيز.و هرگز کسی به منه شيعه بودن نميرسد مگر عمل صالح نمايد و بتواند جلب رضايت حق نمايد.هميشه در کنار تحليلهای مادی و عقلانی مدام بايد بر هدايت الهی و لزوم خشيت و لياقت قلب برای پذيرش حق تاکيد شود.آری علی و شيعيان او غريبند و ادامه دارد تا ظهور دولت يار.و اگر غريب نباشی جايگاه آخرت عزيز و بلند نخواهد بود.اين تقدير است حلاوه دنيا مراره آخرت و بر عکس.يا حق از مطالبتون خيلی استفاده کردم