یا لطیف

 جامعه ی امروز ما بیشتر از هر زمان دیگری در تب وتاب ظهورحضرت ولی عصر(عج) است.شاید بررسی سیر تاریخی شیعیان، بعد از غیبت کبری نشان دهد که در هیچ زمانی در این حجم مردم،منتظر و پیگیر امر ظهور نبوده اند .درست است که این اتفاق از لحاظ کمی بوده است نه کیفی .با این وجود قابل توجه است .برگزاری جشن ها واعیاد وشرکت مردم در ادعیه خاص حضرت، حضور در مکان هایی که منتسب به حضرت است،دراین زمان بیشتر از هر زمان دیگری است .

 

 اگر بیشتر دقت کنیم می بینیم که این فضا فقط در کشور ما نیست بلکه امکان وقوع آخرالزمان به مطلب مهمی تبدیل شده که جامعه جهانی را تحت تاثیر قرار داده وحتی کشورهایی دکترین سیاسی ،اجتماعی ،اقتصادی خود رابر این اساس تبیین می نمایند .

 

این مطلب مسئولیت ما را، به عنوان تنها کشور صرفا شیعی جهان ومدعی ام القرای دنیای اسلام بودن ،بیشتر می نماید .

حال خوب بنگریم و ببینیم دکترین آخرالزمان ویا عبارت شیعی آن،مهدویت چقدر تبیین شده؟

نظام اسلامی وحکومت اسلامی ویا حتی دولت اسلامی چقدر دکترین مهدویت را در سر فصل نگارش برنامه های دراز مدت خود قرار داده است.

 شاید به نظر همه ی ما عجیب بیاید اما این واقعیتی محض است :

 آنانی را که کافر وظالم می دانیم با تعریف دکترین آخرالزمان تمامی استراتژی های کشورهایشان را بر اساس این رویکرد تبیین می کنند وحتی اجازه جسارت وتعرض به انسان ها و قوانین کشور های دیگر را نیزبا توجیه آخر الزمانی به خود می دهند . بی تردید هدف از طرح این مطلب ، صحه گذاری بر رفتار شرورانه وکثیف آنان نیست بلکه این ،  تنها تذکری است برای تک تک ما .

 به درستی که نه تنها کشور، دکترین مهدویت جامعی ندارد بلکه حتی در سطوح پائین تر عملکرد ما در تبیین استراتژی ها ، تاکتیک ها و تکنیک ها بسیار ضعیف بوده است.  

 صرف برگزاری جشن های پرخرج بدون بویی از مهدویت و پختن کیک و شیرینی و غذاهایی با رکورد جهانی ،جهت یادآوری منجی نه تنها فرهنگ مهدویت را تبلیغ نمی کند بلکه حتی اثر تخریبی دو چندانی نیز دارد .  اما نکته مهم این است که فراموش نکنیم وقوع آخرالزمان به همان میزانی که امری جهانی واجتماعی است ونیاز به رویکرد حهانی در این باب دارد ،امری فردی وشخصی نیز هست .

 

در یک کلام چقدر در زندگی خود دکترین مهدویت را تعریف کرده ایم ؟

 

  و چقدر روش واسلوب زندگیمان را طوری

 تعریف نموده ایم که همان مردمان

وعده داده شده پیامبر به سلمان باشیم؟

 

منتظر نظرات و راهنمایی های شما عزیزان در جهت تبیین این مسیر هستم.

 

 

 

سه‌شنبه ۱۳۸٥/٩/٧ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ توسط کمیل نظرات ()