یا لطیف


 

صدای پاهایش می آید و عطر دل انگیزش فضا را پر کرده است .

وه !! که این صدا چقدر با تپش قلبمان هماهنگ است و هر چقدر نزدیکتر می شود تپش قلبمان شدیدتر می گردد. گوئی آن یار سفر کرده باز می آید . چند روزی است که مهیا دیدارش شده ایم و حال ایستاده ایم در کنار پنجره زنگار گرفته دلمان تا بیاید و با نفس مسیحائیش حال و هوای تازه ای بدان بخشد .

 آری رمضان می آید .

  و چه می توان گفت از ماهی که تمامی عرشیان و فرشیان در انتظارلحظاتش نشسته اند . رمضان می آید و سفره دلهای حقیرمان پر می شود از رحمت کبریا یی انگار فرصتی شده تا من باشم و خدا و نه هیچ کس دیگر ...

 

بایستام آنجا روبروی خدا و فریاد زنم .

 آی پروردگار عزیز اگر چه تمام سال را در غفلت از ذات اقدست می گذرانم اما اکنون اینجایم تا مورد تفقد بیشترت قرار بگیرم.

و میدانم که خداوند می فرماید :

  بنده من در ماهی قرار داری که اصلاً نمی توانی درک کنی که چه میزان از درهای کرم و رحمت آسمانها و زمین را باز نموده ام . ماهی که حتی زمانهای خوابت در آن را در حالی که در صیامی را برایت باب مغفرت قرار داده ام و هر گاه تو خواب باشی انگاری بیداری و به ذکر کبریایی مشغول . 

من حیرت کرده ام . انگاری حس می کنم که فاصله ام تا خدا کمتر شده است و انگاری گاهی در لحظاتی قرار می گیریم که می توانم شهد دل انگیز درختان بهشت را حس نمایم . کاش در همان لحظات بمانیم و کاش هیچگاه برنگردیم بر این حیات بدفرجاممان .

رمضانهای زیادی آمدند و رفتند و من هنوز نمی دانم در کحای گیتی قرار دارم و چه می کنم و به کجا خواهم رفت که به والله قسم اگر این را خوب می فهمیدیم به گواه فرمایش مولایمان حضرت امیر (ع) هدایت می شدیم .

آری ماه نجوا و عرض نیاز فرا رسیده .کافی است چشم باز کنیم و آغوش باز خداوند را ببینیم و هر آنچه را که می خواهیم به آرامی به درگاه پرمهرش بگویم

 

کاش قدر شبهای پرقدرش را بدانیم .

 

کاش بدانیم و بفهمیم که چرا خداوند میلاد کریم آل الله را در ماه کرامت قرار داده ...

 

کاش بفهمیم که چرا رمضان را ما نزول آیات شریفه قرار داده ...

 

کاش بدانیم که چرا شهادت مولایمان در این ماه قرار داده

کاش بدانیم که چرا در ماهی که من میهمان خدایم ز چه رو باید گرسنه و تشنه باشم . اما این را می دانم که خداوند آنانی را در ملکوتش می پذیرد که از همه لذائذ دنیوی بگذرند . آری سجود حقیقی باید در نیاز محض به ذات اقدسش باشد . در عطش وصل باشد تا آنجا آن بالا در میان بهت و حیرت ملائک از مقام بشر و مقام خلیفه اللهی اش او را از شهد شیرین افطار بچشانند و آنجا روزه بگشایند .
 

 

 و چه زیبا گفته است مولایمان سید الساجدین در مناجات  چهل و چهارم صحیفه سجادیه :


الحمد الله الذی جعل من تلک السبل شهره شهررمضان شهر الصیام و شهر الاسلام و شهر الطهور و شهر التمحیص و شهر القیام  الذی انزل فیه القرآن هدی للناس و بینات  من الهدی و الفرقان ...


 

سپاس خدای را که از جمله آن راهها ماه خود ماه رمضان را قرار داد ماه روزه  ، ماه اسلام ، ماه طهارت  ، ماه آزمایش ، ماه قیام ، ماهی که قرآن را در آن نازل کرد برای هدایت مردم و بودن نشانه هایی روشن از هدایت و مشخص شدن حق از باطل .

 

 

چهارشنبه ۱۳۸٥/٧/٥ساعت ٥:٢۱ ‎ق.ظ توسط کمیل نظرات ()
تگ ها: مناسبتها